2016 04 23 Dzien 01

Dzień Książki i Praw Autorskich

W poniedziałek w naszej szkole świętowaliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony 23 kwietnia. Z tej okazji w młodszych klasach odbyło się wielkie wspólne czytanie, a w oddziale przedszkolnym dzięki książce o Warszawie odbyliśmy spacer po stolicy.

Uczniowie klas IV –VI oraz wszyscy gimnazjaliści mieli okazję do poznania historii książki dzięki prezentacji przygotowanej przez klasę I gimnazjum pod czujnym okiem polonisty.

Dowiedzieli się kiedy powstały pierwsze książki spisywane ręcznie, drukowane, jak powstawał papier,
jak tworzono oprawy książek i jak książka ewoluowała przez wieki. Na koniec wspólnie zastanawialiśmy się nad zaletami i wadami książek elektronicznych, przez niektórych szczególnie lubianych.

Tegoroczne świętowanie zakończyło się wręczeniem dyplomów uznania tym,
którzy w bieżącym roku szkolnym pobili rekordy czytelnicze, tj.

  • Klaudia Pępek kl. I GIM – 96 książek
  • Dawid Skolimowski kl. III – 92 książki
  • Milena Pawlak kl. „O”– 61 książek

Serdecznie gratulujemy i życzymy wszystkim uczniom, aby dołączyli do zaczytanych kolegów.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej.
W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

W tym roku Światową Stolica Książki UNESCO został Wrocław. Dzięki temu niezwykle prestiżowemu tytułowi Wrocław dołączył do takich miast jak Madryt, Bangkok, Amsterdam, Buenos Aires czy Toronto
i 23 kwietnia rozpoczął kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO.

Jedną z wymiernych korzyści płynących dla Wrocławia z pełnienia roli Światowej Stolicy Książki będą bez wątpienia silne i długotrwałe kontakty międzynarodowe z tymi miastami świata, które przywiązują podobnie dużą wagę do myślenia o literaturze nie tylko jako instrumencie promocji, ale jak o rzeczywistym motorze rozwoju. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dzięki tytułowi będzie można  wprowadzić w mieście rozwiązania systemowe, sprzyjające książce, literaturze i czytelnictwu, na które bez kontekstu Światowej Stolicy Książki choćby z powodów byłyby niemożliwe.

Katarzyna Supranowicz